V prvních dnech po porodu má stolice dítěte zpravidla tmavou, téměř černou barvu. Je to dáno směsí žlučových barviv a této stolici se říká smolka. Poté se barva začíná měnit konzumací mateřského mléka a mívá až nažloutlou barvu a kyselý zápach. Nemusí to však být pravidlem.
Zejména prvorodičky může znepokojit zelená stolice u novorozence, není to však ihned důvodem k panice. Jedná se o poměrně častý děj a není třeba se znepokojovat. Důvodem k návštěvě pediatra je však situace, kdy se ve stolici objeví hlen, který může značit střevní infekci.
Pokud je však stolice světlé zelená a bez zápachu, hovoříme o zcela fyziologické záležitosti. Zabarvení stolice může být způsobeno matčinou stravou, jejíž barva je zelená – jedná se např. o špenát, zelí atd. Vliv má také zvýšené množství železa ve stravě matky. Pozor – vliv může mít také umělá výživa, protože mléko v ní obsahuje velké množství železa.
- U novorozenců s novorozeneckou žloutenkou může být nazelenalá barva stolice způsobena vysokým množstvím bilirubinu v krvi, který novorozeneckou žloutenku způsobuje.
- Obdobný účinek vyvolává i mléčný cukr, který kojené dítě získává z předního mléka (mléko v přední části prsu). Obsahuje totiž laktózu, která poté ve střevech dítěte kvasí a způsobuje zelenavou barvu stolice dítěte. Proto se doporučuje prsa tolik nestřídat a raději nechat dítě dopít mléko z jednoho prsu tak, aby se dostalo i k řidšímu mléku v prsu.
- Důležité je myslet i na to, že obdobný vliv má strava matky, která je bohatá na mléčné výrobky. Pokud u dítěte zaznamenáte zelenou stolici, zkuste na pár dní naprosto omezit konzumaci mléčných výrobků a sledovat, zda se barva stolice upraví.
- U nízkého procenta novorozenců se také může objevit alergie nebo zhoršená snášenlivost laktózy, která se vyskytuje v mléku. Je to dáno tím, že střeva novorozence nejsou ještě zcela vyzrálá, a tak si s laktózou neumí poradit tak dobře, jako střeva dospělého člověka. Schopnost dítěte snášet laktózu se zlepšuje úměrně s věkem.
- Nakonec je také nutné myslet na to, že v případě, že dítě delší dobu nepřebalíte, stolice na vzduchu mírně zezelená.
Zdroj fotky: www.prujemudeti.cz
Je třeba zelenou stolici řešit?
Pokud dítě nemá jiné potíže, bez problému pije mléko, pravidelně mu odchází stolice a prdíky, pak není důvod k obavám. Pokud však ve stolici zaznamenáte příměsi krve nebo hlenu, je dobré obrátit se na pediatra.
Často se maminkám doporučují probiotické kapky pro dítě, které jsou volně k zakoupení v lékárně a pomáhají zlepšit střevní mikroflóru kojence. Dobrým doplňkem stravy pro maminku je kefír nebo podmáslí. Tyto výrobky jsou kysané a jsou oproti mléčným výrobkům doporučované. Obsahují lactobacilus acidofilus, který osidluje střevní mikroflóru a zlepšuje trávení Vám i vašemu drobečkovi.