Špatné vysvědčení? Řemen není řešení. S odměnami se raději držte při zemi.

Vysvědčení je pro většinu rodičů velkým překvapením, které pro ně jejich dítko vždy jednou za půl roku připraví. Někteří mají samé jedničky a očekávají spoustu dárků za odměnu, není však dobré, když se to přehání. U každého však někdy nastane situace, kdy dítě najednou přinese ze školy špatné vysvědčení. Předtím, než se vrhnete na potrestání dítěte, zastavte se a přemýšlejte, proč tomu tak je.

Pokud se o své dítě zajímáte po celý rok, pak se nemůže stát, že by pro vás nějaká známka byla překvapením. Ve chvíli, kdy jste o jeho známkách nevěděli a jeho špatné výsledky jsou pro vás novinkou, je na čase se zamyslet, proč jste o tom neměli ani tušení. Znamená to totiž, že jste svému potomkovi během školního roku nevěnovali příliš pozornosti, což je zase negativní vysvědčení pro vás.

Stres z vysvědčení

Jestliže už víte, že vaše dítě přijde za několik dní s nevalným vysvědčením, rozhodně ho za to nepeskujte a raději v sobě veškeré výhružky a nadávky, kterými byste svého potomka rádi počastovali, uduste.

Vysvědčení už je dané a tím, že budete dítěti vyhrožovat, se mu známky určitě nezlepší. Vy ani vaše dítě nemůže známky nijak změnit a docílíte akorát toho, že bude vystresované ještě víc, než už je. Možná si totiž neuvědomujete, že i samo vysvědčení je pro děti stresujícím faktorem a kdyby za něj ještě dostalo vyhubováno, bude to ještě horší. Často i tzv. šprt může být ze svého vysvědčení najednou ve stresu, když místo samých jedniček zjistí, že dostane pár dvojek.

Negativní dopady přehnaných reakcí

Václav Mertin, dětský psycholog ve své studii říká, že vysvědčení by nemělo být bráno jako rozsudek nad dítětem, ale pouze informace o tom, jak se mu ve škole podařilo splnit požadavky výuky. Zároveň je to ukázka toho, jak byli učitelé schopni žáka naučit potřebné látce a jestli rodiče vytvořili svému potomkovi vyhovující podmínky pro výuku a jeho práci ve škole. Je nanejvýš důležité si uvědomit, že dítě se bojí reakce svých rodičů. Ty většinou vedou k tomu, že se dítě rozhodne nevrátit s vysvědčením domů. V řadě případů se dokonce stalo, že chtělo spáchat sebevraždu, často bohužel úspěšně. 

Jak reagovat? – vyhněte se tělesným trestům

Ve chvíli, kdy vaše dítě přijde ze školy domů s vysvědčením, snažte se zachovat klid a jednat s ním bez přehnaných emocí. Stačí mu říct, že tentokrát to není žádná sláva a v dalším období se musí víc snažit, aby ty známky byly lepší. Pokuste se najít v jeho vysvědčení něco, za co byste ho mohli pochválit, i když půjde o ten nejobyčejnější předmět.

Nezapomeňte také na to, že dítě potřebuje stimulovat a podpořit, takže se zmiňte, že se budete snažit, ušetřit trochu času a pomoci mu se studiem těch předmětů, za které dostal špatné známky, aby se zlepšil. Dobré je také nenápadně nadhodit, že by dobré známky mělo dítě chtít i samo od sebe, aby si svými výsledky zajistilo lepší budoucnost. Zejména pokud se blíží například přijímací zkoušky na střední školu, kde se přihlíží k průměru z několika vysvědčení.

Vyvarujte se toho, že byste mu zakázali vše ostatní a uvázali ho jen doma u knih. Dítě potřebuje i další činnosti, aby se rozvíjelo. Výhružky, že nebude moci ven, mu nijak nepomohou. Dobré nejsou ani tělesné tresty.

Žádné extrémy – přehnané tresty i odměny škodí

Samozřejmě, že není na škodu, když dítě za dobré známky něčím potěšíte, ale držte se při zemi a odměňte ho spíše symbolicky, ne přehnaně. Hračka, knížka, stavebnice a podobně bohatě postačí, u větších dětí pak něco hezkého k oblečení co si vyberou, třeba tričko nebo kalhoty. Pokud nevíte co koupit, vezměte dítě na něco k snědku, co třeba nikdy nesmí.

Jestliže se rozhodnete dítěti něco slíbit, když přinese hezké známky a on tak úplně pěkné známky mít nebude, pak si stůjte za svým a nic nekupujte. Když ho totiž odměníte, přestože si to nezaslouží, nebude si vás vážit a vaše slovo nebude mít žádnou váhu. Naopak si bude myslet, že se nemusí vůbec snažit, protože stejně dostane to, co chce.

Jednoduše řečeno jsou k ničemu oba extrémy, jak přehnané potrestání tak zbytečně velké odměny. Zapomeňte na to, že budete dítěti vyčítat, že si kazí známkami život, jen ho upozorněte, že jsou dobré známky důležité pro jeho budoucnost, zejména vzdělání. Nesnažte se v něm vyvolat pocit, že vás jeho práce ve škole nezajímá, protože by si mohlo myslet, že vám nezáleží ani na něm samotném. Dítě je nutno neustále podporovat a stimulovat k lepším výkonům, ale bez přehnaných reakcí.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Reply

Přejít k navigační liště