Šestá nemoc u dětí

Šestá nemoc je virové infekční onemocnění, které je způsobeno HHV 6 neboli lidským herpesvirem 6. Přestože má lehký průběh, většinu rodičů může na počátku značně vyděsit, protože mnoho maminek (i tatínků) často šestou nemoc zaměňuje se spalničkami či zarděnkami. Týká se většinou dětí do 2 let, lépe řečeno je to nemoc postihující převážně starší batolata a kojence. K přenosu tohoto viru dochází prostřednictvím slin a to od ostatních členů rodiny.

Jaké má šestá nemoc příznaky?

Objevuje se nečekaně a v podstatě náhle, základním projevem je, že se u dítěte objeví hodně vysoké teploty, které vyletí na 39°C. Zajímavostí je, že ač je to značně vysoká teplota, u dítěte to skoro nepoznáte, neboť se projevuje zcela běžným způsobem jako bez horečky.

  •  Děti ve většině případů správně papají, nemění své chování, bez problémů spinkají, akorát se u nich současně s horečkou může objevit lehčí katar horních cest dýchacích.

Vysoké teploty většinou netrvají déle než 2 až 3 dny, navíc nedochází k nějaké změně celkového stavu dítěte. Zhruba 3. až 4. den dojde k poklesu teploty, ta se vrátí do normálních hodnot a na těle dítěte naskáče růžová až spíše červená vyrážka, kterou tvoří drobounké i větší skvrnky.

Vyrážka nesvědí, takže není pro dítě nijak obtěžující, v podstatě jí ani nevnímá. Pro tento typ vyrážky je charakteristické, že když je dítě v chladu, tak téměř vymizí, ale v teple se znovu objeví. Vyrážka se po těle šíří různě a během následujících zhruba 5 dnů zcela zmizí a šestá nemoc je pryč.

Průměrná inkubační doba je zhruba 14 dnů. Rodiče vyděsí náhlé vysoké teploty, zejména když trvají až 3 dny a často dochází k tomu, že požadují po lékaři antibiotika, která horečku srazí, což je zbytečné. Navíc, když si antibiotika vydupají a dítěti je podají, tak následná vyrážka bývá v řadě případů brána jen jako alergická reakce na antibiotika.

Co dělat, když se šestá nemoc objeví?

  •  můžete použít léky, které srazí vysokou teplotu (formou čípku nebo sirupu)
  •  vyhněte se procházkám, aby bylo dítě v klidu doma
  •  všímejte si, jak se dítě chová a jak reaguje, kdyby se vám něco nezdálo, poraďte se raději s lékařem
  •  dítě rozhodně nekoupejte
  •  vyrážka nesvědí a nedá se nijak ovlivňovat, takže zbytečně svého potomka nenatírejte tekutým pudrem, protože se sama ztratí.
  •  zamezte zbytku rodinu, přátelům i ostatním návštěvám a dalším dětem, aby se zdržovali u vašeho dítěte, než nemoc odezní
  •  když vyskočí teplota, nepanikařte, ale raději se na vše vyptejte lékaře.
  •  nechtějte hned vše řešit antibiotiky, protože u šesté nemoci je to naprosto zbytečné, pouze se budou do dětského tělíčka cpát nežádoucí chemické látky.
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.69 (29 hlasů)

One Response

  1. Petr 5.1.2021 Odpovědět

Reply

Přejít k navigační liště