Máte pocit, že je vaše miminko neustále hladové a nevíte proč? Může ho trápit růstový spurt. Důležité je, rozpoznat jej včas a zjistit tak, že má dítě pořád hlad. Pak je hlavní nastolit správný režim, to znamená kolikrát za den dítě nakojit, kdy přidat na jeho jídelníček příkrmy a podobně.
Každé dítě to má sice jiné, ale společným indikátorem, který dokáže upozornit na to, že má miminko neustálý hlad, je pláč. Pláčem se totiž dožaduje nejen vaší pozornosti, ale dává najevo i nespokojenost. V tomto případě bude plakat, protože je hladové a dožaduje se přísunu většího množství mléka či častějšího krmení.
Projevy růstového spurtu
S přibývajícím věkem dítě roste, tím se zvyšuje i jeho potřeba jídla a chuť. To je nutné zohlednit v jeho stravovacích návycích. Spousta miminek prochází růstovým spurtem mezi 3. a 6. týdnem a potom znovu v období mezi 3. a 6. měsícem. Růstový spurt se projevuje tak, že má dítě hodně velký hlad a někdy se vám zdá čím dál hladovější. Přizpůsobení mateřského mléka potřebám vašeho dítěte chvíli trvá, ale pokud se vám podaří, že tyto růstové spurty zvládnete bez toho, že byste museli dítěti podávat příkrmy, pak bude možné naplno kojit bez větších obtíží.
Jak často by se mělo dítě kojit?
Četnost kojení závisí čistě na potřebách každého konkrétního dítěte. Kojení může probíhat 12x za den, ale klidně i častěji, záleží na tom, jak často má dítě chuť. Zhruba 2 až 3 kojení lze absolvovat v nočních hodinách, kdy je nejvyšší sekrece prolaktinu, což je hormon, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. V průběhu kojení klidně dítěti nabízejte oba prsy a nechte ho, ať pije na střídačku z obou. U spousty dětí se osvědčilo kojení ve spánku, kdy dítě spí, ale přesto saje mateřský prs. Různé příkrmy nejsou v tomto období příliš vhodné, pokud nemá matka problém s tvorbou mateřského mléka či ho dítě neodmítá, takže se snažte zůstat pouze u mléka. Dokrmováním by se pouze snížil počet přiložení a ještě by se zkrátila jeho doba. V konečném důsledku pak může dojít ke snížení tvorby mateřského mléka, což jsou zbytečné komplikace.
Je dobré, když se prsa mezi každým jednotlivým kojením stimulují odstříkáváním nebo použitím odsávačky, čímž podporujete zvýšenou laktaci. Důležité je, když se matka zaměří na bezproblémovou techniku kojení, která zahrnuje pohodlné prostředí, bez jakéhokoliv stresu.
Jakmile dojde k zavedení těchto opatření, projeví se zvýšená tvorba mléka, což trvá zhruba 2 až 3 dny. Velkou pomocí je i to, když máte ve své blízkosti někoho, kdo vás bude v kojení podporovat a tím i stimulovat psychicky. Zároveň není na škodu, když převezme některé domácí povinnosti, aby vám byl umožněn odpočinek mezi jednotlivým kojením.
Pozor na brzké odstavení
Přestože se zvýšená chuť k jídlu považuje za prvotní příznak toho, že je miminko zralé k tomu, aby začalo přijímat i tuhou stravu, není dobré, když se tento proces uspěchá. Za optimální dobu, kdy se může začít se zaváděním nemléčným příkrmů u dětí, které jsou stále kojeny mateřským mlékem, je považováno období po 6. měsíci věku. Mějte však na paměti, že nic byste neměli dělat jen tak, bez porady s lékařem. Naopak lékař, který má vašeho potomka na starost, určí to správné období, pro zavedení příkrmů sám. Vše totiž záleží na fyziologickém vývoji dítěte a ten může prověřit pouze lékař. Navíc zavedení příkrmu v dřívějším věku je pro kojence zcela bezvýznamné.
Na druhé straně může pozdní nasazení příkrmů znamenat nedostatečný přísun důležitých živin, což následně negativně ovlivňuje růst i vývoj orgánů, rozvoj jemné motoriky a v budoucnu pak akceptaci nových chutí. Dítě je v 6 měsících schopno pomocí opory sedět, zvládat pohyby hlavou a už se u něj rozvíjejí i žvýkací dovednosti, to mu umožňuje konzumaci polotuhé stravy. Nikdy nezavádějte příkrmy bez předchozí konzultace s pediatrem, který pozná nejideálnější dobu pro přechod na pevnou stravu či spíše její kombinaci s mateřským mlékem.
Růstový spurt nebo vychytralost?
Každá maminka by se však měla mít na pozoru, protože to, že má dítě neustálou potřebu sát mléko, nemusí nutně znamenat, že trpí růstovým spurtem. Spousta dětí totiž mateřský prs vyžaduje i tehdy, kdy nemají hlad, protože je baví sát matce prs. Dítě nedokáže samo rozlišit, jestli má hlad nebo se chce přisát jen tak bez důvodu. Během kojení nechte dítě přiložené k prsu jen po tu dobu, kdy dochází k aktivnímu sání. To správné sání poznáte tak, že se dítěti pohybují uši a spánky, zároveň s tím slyšíte polykací zvuky. Dítě však u toho nemlaská a nevpadávají mu tváře.
Jakmile však dítě začne sát přerušovaně nebo je u prsu už příliš dlouho a dělá si delší přestávky, případně pospává, je čas kojení ukončit. Dítě totiž může mléko vyžadovat jen pro uklidnění, nebo aby získalo vaši pozornost. Pokud tedy budete mít pocit, že vaše miminko něco chce a jste si jistí, že nemůže mít hlad, prostě se s ním pomazlete a je to.