Průjem patří k poruchám trávení, kdy se častěji vyprazdňuje řídká až vodnatá stolice. Svým způsobem se tomu nevyhne skoro žádné dítě. O něco závažnější průběh může mít průjem u kojenců, protože jsou mnohem více ohroženi možnou ztrátou tekutin.
Příčinou akutních průjmových onemocnění jsou viry (zejména rotaviry) a bakterie. Občas také paraziti, ale ne tak často. Děti, které jsou kojené, trpí na průjmy méně často než dítě, které bylo vyživováno uměle.
Průjem a zvracení u dětí
Velmi často je toto onemocnění provázeno nepříjemným zvracením, které může ještě prohloubit ztrátu tekutin, což opět nejvíce ohrožuje kojence. Pokud se u kojence objeví vodnatější stolice v celkovém počtu tři a více, konzultujte to s lékařem, aby zhodnotil zdravotní stav dítěte a nasadil léčbu.
Jak se projevují příznaky ztráty tekutin u průjmu?
- Suché rty
- Suchá ústní sliznice
- Propadlá fontanela – u kojenců (je to vazivová blána, která spojuje nesrostlé lebeční kosti)
- Povadlá kůže
- Dítě je neklidné, plačtivé a nakonec zcela apatické
- Objevit se může i porucha vědomí
- Zapadlé oči
- Dítě močí tmavou moč ve velmi malém množství
- Z úst dítěte cítíte aceton
Léčba průjmu
Základem léčby je rehydratace, což znamená, že musíte nahradit tekutiny a sůl, k jejichž ztrátě došlo. Dále je nutná realimentace, tedy co nejvčasnější podání tolerovaných potravin, aby se zabránilo dalšímu poškozování sliznice střev a možnému vzniku chronického průjmu.
Co je rehydratační roztok?
Tento roztok se podává ústy a rychle jím můžete nahradit ztracené soli a vodu, zejména když je ještě onemocnění v raném stádiu. Děti jej velmi dobře přijímají a pomáhá jim zvládnout i ty situace, které doprovází zvracení. Na našem trhu se dá koupit rehydratační roztok Kulíšek, který vám může pomoci toto onemocnění zvládnout ještě na počátku.
Co když se stav dítěte zhorší?
Pokud dítě roztok odmítne a zvracení stále trvá, pak rozhodně neváhejte a ihned navštivte lékaře. Ztracená voda a sůl se bude muset nahradit zcela jiným způsobem, což ve většině případů znamená, že bude dítě přijato do nemocnice.
Výživa dítěte s průjmovým onemocněním
Léčba spočívá v podávání potravin, které jsou dobře tolerovány. Což znamená podávání takové stravy, jež nebude zatěžovat střevo, ale naopak bude lehce stravitelná a chutná.
- Jestliže je dítě kojeno, tak rozhodně nesmíte kojení přerušit. V případě, že má dítě umělou výživu, pak používejte stejné mléko jako před onemocněním, avšak je lepší, když mléko minimálně na jeden den zcela vysadíte a budete podávat jen dietní potraviny, což přispěje k tomu, aby se dítě rychleji uzdravilo.
- V případě starších dětí vynechejte stravu, která má vyšší obsah tuků a disacharidů. Ideální jsou mixované pokrmy. Brambory a rýže, jablečné, mrkvové či banánové pyré, libové kuřecí maso, suchary a starší pečivo.
Léky na průjem
Použít můžete léky, které zklidňují střevní sliznici. To je například Smecta, ta na sebe dokáže vázat různé mikroby i jejich odpadní produkty. Vhodné jsou také přípravky příznivě ovlivňující střevní mikroflóru, jež byla poničena (např. Lactobacillus), značně se tak urychlí léčba.
Prevence proti rotavirovému průjmu
Co se týká kojenců, můžete je proti vzniku průjmu, jejichž původci jsou rotaviry, nechat očkovat. Očkovací látkou je vlastně roztok, který dítě dostane do úst, aby jej spolklo. Podle typu vakcíny se aplikuje ve 2 až 3 dávkách a to od 9. týdne věku dítěte. Mezi jednotlivými dávkami je vždy odstup zhruba 1 až 2 měsíce.