Určitě jste již někdy zažily situaci, kdy jste se ráno probudily, a z nosu vám tekla voda, bolela vás hlava a vy byste nejraději zalezly zpět do postele a vůbec nic nedělaly. Nachlazení dokáže značně otrávit, a když jste ještě navíc těhotné, je to o to horší, že musíte myslet i na miminko a nic nezanedbat. Dobře si musíte rozmyslet, jakou léčbu během těhotenství můžete zvolit a čemu se raději vyhnout.
Nemůže nachlazení ublížit miminku?
Nachlazení je velmi častým onemocněním, hlavně samozřejmě v chladnějším období. Vzhledem k tomu, že je to virové onemocnění, které se často může šířit formou epidemie, je více než jasné, že zejména v podzimním období se mu jen těžko vyhýbá. Jak se dá nachlazení v těhotenství léčit?
Důležité je, řešit onemocnění hned v počátku a s ohledem na dítě jej rozhodně nepřecházet. Základem je určitě klid na lůžku a snažit se ničím zbytečně nepřetěžovat. Co se týká rýmy, je hodně účinná mořská voda, kterou seženete ve formě nosního spreje.
Výhodou mořské vody je to, že se může aplikovat několikrát za den, což si nelze dovolit u každého přípravku. Kromě účinného zvlhčení nosní sliznice, brání jejímu podráždění. V případě použití jiných kapek či nosního spreje je zásadní si zapamatovat, že se nesmí překročit doba užívání 7 dnů. Pokud si z jakéhokoliv důvodu nejste jisti, jaký přípravek použít, vždy se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který vám předepíše to, co nebude vadit miminku.
Inhalace, kloktání a vitaminy
Uvolnění nosní dutiny je velmi důležité, proto je dobré inhalovat nad horkou vodou. Když se k nachlazení přidá i kašel nebo bolest, pak je podle rad našich babiček dobré kloktání slané vody, kterou můžete kloktat i několikrát za den. Skvělé je také popíjení Vincentky, jestli vám tedy nevadí její chuť, aby tělo získalo užitečné minerální látky.
Jestliže s nachlazením léčíte i kašel, využijte med. Stačí několik lžiček za den a bude se vám mnohem lépe vykašlávat, navíc se zbavíte suchého kašle. Krk bude zvlhčený a nebudete trpět kvůli záchvatům kašle. Zapomínat by se nemělo ani na dostatečný, či ještě lépe zvýšený příjem tekutin. Ideální jsou ovocné čaje, minerálky, Vincentka atd. Skvělý je čaj s medem, který přidávejte až když je čaj vlažný, jinak med přijde o důležité látky.
Léčba by měla zahrnovat také zvýšený příjem vitaminu C, ovšem zase se to nesmí přehánět, takže si hlídejte jeho množství, neboť denní dávka by neměla překročit 500 mg. Když nic nezabírá a k nachlazení se přidá teplota nad 38°C, případně i bolest ledvin, neváhejte a okamžitě navštivte svého lékaře, aby určil další léčbu.
Homeopatika
Řada těhulek zkouší využívat alternativní léčbu v podobě homeopatik, s jejichž výběrem ve většině případů bez problémů poradí magistra v lékárně, která snadno dohledá potřebné informace, zda je daný léčivý přípravek vhodné užívat v těhotenství. Dá se říci, že tato forma léčby je vhodná jen do té doby, kdy jsou obtíže jen mírné. Vážnější projevy onemocnění je lepší konzultovat s lékařem, přeci jen nejde jen o vás, ale také o vaše dítě.
Léčbu nepodceňujte
Pokud má být miminko na 100 % v pořádku, není dobré cokoliv podcenit. Každá maminka má vždy starost, zda nachlazení, popřípadě i chřipka, můžou nějak negativně ovlivnit plod. Odpověď je jednoduchá, řešíte-li nachlazení nebo i chřipku ihned, nijak jí nepodceníte a nepřechodíte jí, pak není miminko nijak ohroženo.
Léčba nachlazení je velmi důležitá hlavně v prvním trimestru, kdy dochází k vývoji všech orgánů. Návštěva lékaře je v tomto případě nezbytná. Osvětlete mu své problémy a on vám stanoví správnou léčbu, která vás onemocnění zbaví a přitom neohrozí miminko.
Účinná prevence nachlazení i chřipky
Zřejmě jedinou a nejúčinnější prevencí je nezdržovat se na přeplněných místech, nejlépe se jim vyhnout. Dobré je omezit používání veřejné dopravy, odpustit si po dobu těhotenství chození do kina, divadel a podobných institucí.
Také byste neměly zapomínat na hygienu, ideální je s sebou všude nosit dezinfekční ubrousky, které můžete kdykoliv podle potřeby použít, třeba když půjdete někam na jídlo. Neméně důležitý je také dostatečný odpočinek, protože tělo, které je oslabené se hůře brání virům, než když je plné síly a odpočaté.
V neposlední řadě byste měly konzumovat správnou stravu. Ta by měla být bohatá zejména na ovoce a zeleninu, což je další velmi zásadní faktor, díky kterému se vám může dařit vyhýbat podzimnímu nachlazení.