Koupání novorozence – rady a tipy

Každá maminka se snaží svému potomkovi poskytnout tu nejlepší péči a to po všech stránkách. Přesto v případě koupání musíte být opatrné a zbytečně to nepřehánět. Novorozenec má velmi jemnou pokožku, která je hodně citlivá na vnější vlivy. Zároveň je v ní obsaženo mnohem více vody a je propustnější.

Jak často miminko koupat?

Je známo, že činnost potních žláz je snížená až do puberty a v případě novorozenců se pokožka potí opravdu minimálně. Podle odborníků není vhodné, když se novorozenec koupe každý den, protože se mu pak příliš vysušuje pokožka. Navíc mu nemusí dělat dobře použití mýdel a šamponů, přestože koupíte takové, které jsou přímo určené pro miminka. Ideální je, když se miminko vykoupe zhruba dvakrát maximálně třikrát za týden. Dbejte však na každodenní péči o plenkovou oblast, kde má dítě sklony k opruzeninám, těm musíte předcházet, udržujte je suché a v čistotě, zejména pak pozor na záhyby kůže.

Použití mýdel, šamponů a podobně

Obecně lze říci, že čím méně těchto prostředků používáte, tím lépe. V prvním i dalším roce je dobré se obejít zcela bez mýdla, pouze kůži omývejte čistou vodou. Podobně to platí u mytí vlasů, na které budete používat šampon, postačí jen jednou za týden nebo i za 14 dní. Po porodu je dobré pokožku promazávat oleji či mastičkami, neboť je pokožka velmi suchá a může se olupovat. Později už se snažte mazat jen opravdu suchá místa. Kůže, která bude přehnaně promaštěná a navíc uzavřená pod oblečením či plenkami, může zapříčinit vznik potniček a dalších kožních problémů. Oleje rozhodně nepoužívejte na vlasovou pokožku, protože by se mohla rozvinout seboroická dermatitida.

Příprava na koupání

  • vše co budete ke koupání novorozence potřebovat, si připravte dopředu
  • než budete dítě koupat, očistěte mu nejprve zadeček
  • pořiďte si malou vaničku nebo koupací kyblík
  • vždy musíte zkontrolovat teplotu vody (ideální teplota je kolem 37°C). Zkontrolujte jí buď ponořeným loktem, nebo si kupte teploměr

Koupelna nesmí být vystydlá, optimální teplota v místnosti by měla být asi 25°C, pokud by se vám koupelnu zateplat nedařilo, prostě si vaničku vezmete do jiné místnosti a vykoupete novorozence tam.

Koupání novorozence

Jakmile ponoříte miminko do vaničky či koupacího kyblíčku, nesmíte ho spustit z očí. Začněte ho pomalu omývat od hlavičky, stačí jen rukou, případně můžete použít jemnou žínku nebo měkkou houbičku. Dobrý pozor dávejte na oči, aby do nich zbytečně nezatékala voda. Stejně tak hlídejte dítěti ouška, do kterých nesmí natéct voda až do 4 týdně věku dítěte.

  • Po celou dobu, co budete miminko koupat, na něj mluvte. Používejte klidný vyrovnaný hlas, který zbytečně nezvyšujte, hlaďte ho a snažte se s novorozencem udržovat oční kontakt. Dítě se tak bude cítit velmi příjemně a bude klidné. Koupejte ho jen po nezbytně dlouhou dobu a nenechávejte ho ve vodě déle, než je nutné. S ohledem na to, že má novorozenec citlivou pokožku a vyšší propustnost kůže. U novorozence, kterého trápí kožní vyrážka, případně atopický ekzém omezte koupání na jedno za týden.

Vykoupané miminko důkladně, ale velmi opatrně osušte. Holčičkám pomocí vatové tyčinky či kousku vaty oddělte pysky, aby nesrůstaly. Na celé tělíčko naneste dětský olejíček. Pokud se na zadečku udělá opruzenina, pak jej namažte krémem proti opruzeninám, jinak stačí všude pouze olejíček.

Pár rad na závěr – koupání novorozence

Jestliže budete novorozence koupat v malém množství vody, často mu polévejte hrudníček a bříško teplejší vodou, aby neprochladl. Při sušení mu pokožku nijak nedřete, pouze jí jemně přikládejte a sušte. Olejíček naneste ihned po osušení, aby se lépe vstřebal. Kdyby se vašemu dítěti koupání moc nelíbilo, můžete ho omýt tak, že budete namáčet žínku v teplé vodě a jemně ho s ní otírat. Opět musíte postupovat velmi opatrně, aby se mu kůže nijak neodřela.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3 (4 hlasy)
Tags:

Reply

Přejít k navigační liště