Hlenová zátka před porodem

Hlenová zátka se vytváří během těhotenství v kanálu děložního čípku a slouží k ochraně dítěte před bakteriemi a infekcemi z vnějšího prostředí. Zároveň také chrání děložní čípek. Tento hlen je produkován děložním čípkem a chrání pevně dělohu.

Spolu se zátkou dítě chrání i plodové obaly, proto není třeba se obávat, že by po odchodu zátky dítěti hrozila infekce. Je stále chráněno plodovými obaly.

Hlenová zátka tvořena velmi hustým hlenem a odchází až těsně před porodem skrze pochvu. Hlen je produkován i mimo těhotenství, kdy je však značně řidší a působí zejména jako bariéra, která nepropustí spermie. Během ovulace je hlen vazký a slouží ke snadnějšímu průchodu spermií do dělohy a zároveň zlepšuje životaschopnost spermií.

Vzhled hlenové zátky

Vzhled hlenu je za normálních okolností u všech těhotných žen velmi podobný. Měl by být čirý, hustý a lepkavý.  Hlenová zátka obsahuje imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy, které podporují imunitu. Dále se zde objevuje v menší míře lyzozym a neutrofily, společně mají antibakteriální účinky a chrání před streptokoky, bakteriemi E-coli a Candida albicans.

Odchod zátky před porodem

Zátka před těhotenstvím odchází buď v celku, nebo po částech ve formě několikadenního výtoku. Po odchodu vás může zarazit její červené zbarvení, není však důvod se děsit. Toto zbarvení je dáno skutečností, že se ke konci těhotenství do dělohy uvolňuje malé množství krve kvůli roztahování děložního hrdla. Při tom se mohou natrhnout drobné cévky a způsobit tak krvavé zbarvení zátky.

Samotný odchod zátky by pak nemělo doprovázet silnější krvácení. Pokud máte pocit, že při jejím odchodu příliš krvácíte, je dobré obrátit se na gynekologa.

Mnohdy mají ženy, zejména prvorodičky, obavy, že si spletou hlenovou zátku s odtokem plodové vody. Zde není důvod k obavám, jelikož plodová voda je řídká, má nasládlou vůni a může mít až nazelenalou barvu, zatímco hlenová zátka má podobu hlenu, který si nemůže žena s ničím pomýlit.

Odchodu zátky si těhotná žena nejčastěji všímá na toaletě, avšak mnohdy se stane, že si odchodu žena vůbec nevšimne. Zátka může odejít i při vaginálním předporodním vyšetření, kdy lékař sleduje otevírání děložního hrdla a zátku poruší.

Zátka se může uvolnit také po pohlavním styku, zejména těsně před termínem porodu. Na tuto skutečnost ženy většinou upozorní zdánlivé krvácení po pohlavním styku.

V nejkrajnějším případě zátka odejde až během porodu spolu s plodovou vodou. Zřídka se stává, že žena odteče plodová voda, ale zátka ještě neodešla. Ani to není důvod k znepokojení, zátka nejpozději v druhé době porodní odejde.

Důležité je mít na mysli, že odchod hlenové zátky neznamená, že rodíte. Odchod pouze značí otevírání děložního hrdla a na blížící se porod ženu pouze upozorňuje. Od porodu vás však stále může dělit několik dnů až týdnů. Na druhou stranu jsou ženy, kterým zátka odejde až v průběhu druhé doby porodní.  Porod probíhá až v okamžiku vzniku kontrakcí a odchodu plodové vody, nikoliv v okamžiku odchodu hlenové zátky!

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.86 (7 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště